Fundacja Empiria i Wiedza wzmacnia edukację w zakresie przedsiębiorczości

Fundacja Empiria i Wiedza była współorganizatorem konferencji „Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą”. Spotkanie miało trzy odsłony – w Kielcach, Lublinie i Krakowie. Wszędzie przekonywano młodych ludzi do tego, że warto zostać w swoim regionie i tu prowadzić swoją firmę. 

Celem konferencji „Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą” było doskonalenie kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie kształtowania u uczniów postaw przedsiębiorczości i aktywnego obywatelstwa. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych i miało wzmocnić edukację w zakresie przedsiębiorczości.

Praktyczny wymiar nauczania przedsiębiorczości pomoże uczniom w nabyciu kluczowych kompetencji i rozwijaniu zdolności liderskich. A także przygotuje ich do nowego przedmiotu „Biznes i zarządzanie”, który ma pojawić się w szkołach ponadpodstawowych w przyszłym roku szkolnym.

Wykład inauguracyjny „Jak efektywnie rozwijać potencjał innowacyjności i przedsiębiorczości młodych Polaków – fakty, dowody, szanse i wyzwania” na wszystkich spotkaniach wygłosił prof. dr hab. Jan Fazlagić (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), a Ewa Siemińska (dyrektorka Programu Nauczycielskiego w Fundacji „Zwolnieni z Teorii”) mówiła o tym: „Jak efektywnie realizować nowy przedmiot Biznes i Zarządzanie?”. Na każdym ze spotkań prelekcje wygłosili przedstawiciele uczelni wyższych związanych z regionem. Odbyły się panele dotyczące m.in. rozwoju przedsiębiorczości młodych ludzi, nauczania podstaw przedsiębiorczości w szkołach ponadpodstawowych, decyzji dotyczących przyszłości („Pracownik czy pracodawca? Zostać czy wyjechać?”) podejmowanych po zakończeniu szkoły. 

Podczas konferencji oprócz wykładów i paneli dyskusyjnych odbył się konkurs wiedzy o przedsiębiorczości. Podczas którego uczniowie wykazali się bardzo dużą znajomością zagadnień z zakresu przedsiębiorczości i marketingu oraz szybkością w podejmowaniu decyzji. Nagrody dla zwycięzców – tablety – ufundowała Fundacja Empiria i Wiedza oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. 

W konferencjach wzięli udział uczniowie, nauczyciele, akademicy, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji, których działalność skierowana jest na rozwój regionu i wzmacnianie jego konkurencyjności

Konferencja była efektem współpracy konsorcjum wojewódzkich placówek doskonalenia nauczycieli tj.: Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli, Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Fundacji Empiria i Wiedza.
Spotkania odbyły się w Kielcach (22 listopada, Targi Kielce), Lublinie (24 listopada, Lubelskie Centrum Konferencyjne) i Krakowie (28 listopada, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). W sumie wzięło w nich udział ponad 900 uczestników. 

Kielce

Lublin

Kraków