Podsumowujemy szóstą edycję World Space Week Wrocław

We Wrocławiu odbyło się popularnonaukowe spotkanie – polska edycja World Space Week. Niemal 900 uczestników na żywo wzięło udział w panelach, prelekcjach, warsztatach, podczas których eksperci dzielili się wiedzą, doświadczeniem, inspiracjami z obszaru nauk ścisłych i inżynierii. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie WroSpace, współorganizują je Polska Agencja Kosmiczna oraz Fundacja Empiria i Wiedza.  

World Space Week Wrocław to ogólnopolskie wydarzenie popularyzacyjno-edukacyjne wpisujące się w ogólnoświatową inicjatywę World Space Week. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był dorobek kobiet w naukach ścisłych i inżynierii. Spotkanie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, pasjonatów, a także całych rodzin, oraz profesjonalistów. W kosmicznym weekendzie (1 – 2 października) wzięło w udział na żywo 889 uczestników. We współtworzenie World Space Week Wrocław zaangażowanych było 68 osób (przedstawicieli organizatorów oraz ekspertów) i 53 wolontariuszy. Sale warsztatowe dla dzieci i młodzieży wypełniło ponad 270 uczestników. Online kosmiczny weekend śledziło, aktywnie biorąc udział w panelach dyskusyjnych, pond 900 osób, a ich liczba nadal rośnie, bo zapis z całości wydarzenia jest jeszcze dostępny. 

World Space Week Wrocław – dzień 1 i 2: https://www.youtube.com/c/WROSPACE

Celem wydarzenia oprócz popularyzacji nauki jest wsparcie procesu tworzenia kadry, szczególnie kobiet, dla sektora naukowego i technologicznego, w tym dynamicznie rozwijającego się w Polsce sektora kosmicznego. Prezes zarządu Fundacji Empiria i Wiedza Zuzanna Piasecka, która uczestniczyła w całym spotkaniu, wzięła udział w debacie poświęconej właśnie roli kobiet w naukach ścisłych i inżynierii oraz wraz z dyrektorem Banku Gospodarstwa Krajowego Pawłem Sikorskim zaprezentowała program grantowy Fundacji skierowany do młodych naukowców – Talenty Jutra.

Główną część World Space Week Wrocław stanowiła konferencja. Wzięli w niej udział eksperci, którzy tworzą polską i światową naukę i technologie, m.in. dr Aleksandra Bukała (POLSA), dr Olga Malinkiewicz (Saule Technologies), prof. Agnieszka Zalewska IFJ PAN (była przewodnicząca rady naukowej CERN), prof. Sara Seager (MiT, NASA), prof. Andrzej Dragan, dr Anna Fogtman (ESA), Katarzyna Malinowska (Akademia Leona Koźmińskiego), Wiktor Niedzicki czy dr Anna Chrobry. 

Konferencji towarzyszyła strefa networkingowa czyli przestrzeń integracyjna dla doświadczonych naukowców, inżynierów, specjalistów oraz młodych naukowców, studentów i uczniów. Kolejną była strefa rodzinna złożona ze stanowisk warsztatowych i pokazowych instytucji, kół studenckich, wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, firm warsztatowych oraz NGO. W strefie tej dzieci i rodzice mogli odkrywać tajniki nauki, doświadczać i majsterkować. Tam te odbyły się spotkania z autorami popularnych książek dla dzieci i dorosłych.  

Uczestnicy w swoich komentarzach kierowanych do organizatorów podsumowują wydarzenie jako pełne inspiracji i intensywne, o bardzo wysokim poziomie wiedzy i wspaniałym klimacie.